Firmele din Câmpina, invitate să investească la Priolo Gargallo
O delegaţie a oraşului Priolo Gargallo, din provincia italiană Siracusa, a venit astăzi la Câmpina pentru a încheia un protocol de colaborare economică, socială şi culturală cu municipiul nostru. Am aflat lucuri interesante de la italieni, de exemplu cum atrag ei fonduri europene, cum derulează tot felul de investiţii şi care sunt condiţiile puse unei firme care doreşte să investească în zonă. Chiar şi pe timp de criză…
În debutul întâlnirii, primarii şi-au prezentat localităţile. Iar dacă despre Câmpina ştim destule (sau ar trebui să ştim), e momentul să aflăm câte ceva despre Priolo Gargallo. Este o localitate aflată la ţărmul Mării Mediterane, la 190 km sud-est de oraşul Palermo şi are o populaţie de 12.000 locuitori. După cum a explicat primarul Antonello Rizza, oraşul are şi o suburbie transformată în staţiune balneoclimaterică. Investiţia este în curs de derulare. Anul trecut, aici s-au atras fonduri europene de un milion de euro, iar anul acesta vin încă 1,8 milioane de euro numai pentru staţiunea respectivă. În Priolo Gargallo se mai derulează şi alte investiţii cu fonduri europene, printre care se numără şi o casă de cultură a tineretului, în valoare de 2 milioane de euro.
Italienii le pun condiţii investitorilor
Primarul Antonello Rizza a găsit şi o oarecare asemănare între Câmpina şi Priolo Gargallo, legată de… soare. În Sicilia, între Mesina şi Priolo Gargallo exită o fâşie de pământ care are o expunere deosebită la soare. Aici se derulează Proiectul Arhimede. Mai exact, pe 10 hectare de teren sunt amplasate oglinzi pentru captarea energiei solare. Centrala solară termodinamică este deja cunoscută în lume şi a atras mulţi investitori, în special din SUA. Autorităţile italiene au adresat o invitaţie şi firmelor din Câmpina pentru a investi acolo, iar precizarea făcută de primar a fost chiar interesantă.
“Când vine cineva să investească la noi, semnăm mai întâi un protocol prin care firma respectivă se obligă ca pe parcursul derulării investiţiei să realizeze şi o serie de proiecte sociale şi de protecţia mediului. Pentru că, înainte de toate, trebuie să ne gândim la comunitatea locală”, a afirmat Antonello Rizza.
După semnarea protocolului de colaborare, italienii au vizitat societatea Confind. Muzeul Hasdeu şi Primăria Câmpina. Din delegaţia italiană au făcut parte, pe lângă primarul Antonello Rizza, Sebastiano Butera – preşedintele Comisiei pentru Buget a provinciei Siracusa şi preşedinte al Confeuropa Imprese Sicilia, Salvatore Mancarella – director de dezvoltare şi internaţionalizare al provinciei Siracusa, Nicola Bono – preşedintele provinciei Siracusa, Calogero Campisi – preşedintele Asociaţiei Patronale Confeuropa.
Din partea Câmpinei au participat primarul Horia Tiseanu, viceprimarul Ion Dragomir, deputatul Florin Anghel, alţi reprezentanţi ai Primăriei, iar ulterior a venit şi preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Mircea Cosma.





















il vad in fotografie pe Florin Anghel de unde trag concluzia ca italienii sunt adusi de el-or fi aceiasi cu cei pe care i-a adus si la Ploiesti;
Nu am nimic cu italienii si nu generalizez dar Siracuza este cumva in Sicilia, teritoriu controlat de Cosa Nostra?