Funcţionarii publici declanşează greva generală pe 31 mai

Categorie: Social 13 May 2010

Greva avertisment primarie 1După cadrele didactice, iată că şi funcţionarii publici intră în grevă generală pe 31 mai. Potrivit unui comunicat de presă remis de Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie, la care este afiliat şi Sindicatul Liber din cadrul Primăriei Câmpina, “s-a luat decizia declanşării grevei generale, pe timp nelimitat, prin blocarea întregii activităţi în primăriile şi consiliile judeţene de pe tot teritoriul ţării”.

Principalele motive ale declanşării grevei generale sunt: reducerea drastică a veniturilor salariaţilor din administraţia publică locală şi iminentele disponibilizări anunţate de către reprezentanţii Guvernului României. Sindicaliştii din administraţia publică vor picheta mâine sediul Guvernului, iar pe 19 mai vor participa la mitingul confederaţiilor sindicale din Piaţa Victoriei.
Şi angajaţii din sănătate ar putea intra în grevă generală pe 31 mai, alături de profesori şi funcţionarii publici, decizia urmând să fie luată după mitingul care va avea loc pe 19 mai.

un comentariu to “Funcţionarii publici declanşează greva generală pe 31 mai”


  1. Aciduzzu' says:

    Asta s-o credeti voi !
    Intr-adevar s-a luat hotararea ca functionarii publici afiliati la F.N.S.A. sa intre in greva pe 31 mai. Asta nu presupune ca si functionarii publici din Primaria Campina sa intre in greva generala !
    Nu !
    Se va intampla ca si data trecuta cand trebuiau sa intre in greva, acum doua saptamani. Si nu au intrat. Nu au intrat pentru ca li s-a pus pumnul in gura ! Li s-a luat si constitutionalul drept la greva, cu pumnul ! Functionarilor care au semnat pentru intrarea in greva li s-a impus sa re-semneze cu NU, ca altfel… ! Iar ceilalti, nu au semnat, pentru ca fac parte din cloaca pd-l-ista a tiseanului ! Cum sa-si supere sefu’ !
    Nu vor intra in greva pentru ca au un presedinte de sindicat ales la comanda politica ! Un presedinte care ar face orice ca sa-i fie bine sefului lui prea iubit ! tiseanului ! Sa aiba liniste in primarie ! Un presedinte pe care-l doare in cur de membrii de sindicat, un presedinte care nu vrea decat un singur lucru, lui sa-i fie bine ! antonului ! Sa aiba liniste mult-iubitul conducator, tiseanu ! Sa nu supere pe anastase si pe tatucul atotputernic !
    Deci !
    Functionarii publici din Primaria Mun. Campina nu vor intra in greva !
    Vom vedea !



Comenteaza !


  • You Avatar
  • PUBLICITATE ELECTORALĂ

    Afis Bun de printat

    Untitled-1

  • SPORT CÂMPINA

  • PUBLICITATE

    Reclama mica 1

    Sigla Medis site


    Afterschool

    Program nou iarna

  • PUBLICITATE

  • PUBLICITATE

    Anunt spatii

    Anunt centrale

    voipan nou site

    Prevo distribution nou

  • METEO

  • PARTENERI

    wylfm

    Logo Centrul de presa_2 mic

    Ziarul Zidul

    Radio Zidul