O câmpineancă, printre primii opt elevi din judeţ cu cele mai mari medii la admiterea în liceu • 06.30.11
Elevii claselor a VIII-a de la unităţile de învăţământ din Câmpina au obţinut rezultate bune la Evaluarea Naţională şi medii ridicate pentru admiterea la liceu. Dintre cei 368 de elevi care au absolvit gimnaziul, au susţinut Evaluarea Naţională şi se înscriu, zilele acestea, la licee, doar şapte au media de admitere sub 5.00. Iar 100 de elevi câmpineni au obţinut o medie de peste 9.00. Cea mai mare medie de pe plan local îi aparţine unei eleve de la Şcoala Centrală – Bianca Ioana Negoiasă (foto). (more…)
În fiecare an, pe 2 iulie, la Muzeul Memorial „Bogdan Petriceicu Hasdeu” sunt sărbătorite cele două Iulii care i-au marcat viaţa marelui savant – soţia şi fiica. Se întâmplă din 1990 încoace. Sărbătoarea de la Castel se numără printre puţinele acţiuni culturale care au devenit… tradiţie în Câmpina. La acţiunile organizate sâmbătă (de la ora 11.00) pot participa toţi cei care doresc acest lucru. Vă prezentăm în continuare programul integral al manifestărilor.
În şedinţa ordinară de mâine a Consiliului Local Câmpina va fi dezbătut un proiect de hotărâre (iniţiat de Luminiţa Dumitrescu şi Daniel Telegescu) care prevede desfiinţarea staţiei de pe Strada Orizontului, de lângă Biserica „Sfânta Parascheva”. Motivele demersului: disconfortul creat locatarilor din zonă şi blocarea intersecţiei la orele de vârf. Decizia va fi luată, aşadar, mâine, de consilierii câmpineni, ei fiind cei care, de altfel, au şi decis înfiinţarea acestei staţii.
Pe ordinea de zi a şedinţei de mâine a Consiliului Local Câmpina se află şi un proiect de hotărâre privind suplimentarea cu 2 milioane de lei a creditului derulat de administraţia locală prin BCR. Proiectul este iniţiat de primarul Horia Tiseanu, iar banii ar urma să fie folosiţi pentru modernizarea Căii Dacia. Pentru aceeaşi lucrare a fost utilizată şi suma iniţială de 4 milioane lei, obţinută de la BCR în baza contractului de finanţare din noiembrie 2010.
Pe SEAP a fost publicat anunţul în vederea proiectării şi execuţiei lucrării de reabilitare a acestui sit poluat istoric. Ofertele se pot depune până la 18 iulie 2011, ora 10.00, iar plicurile vor fi deschise două ore mai târziu. Batalul de pe Strada Lacul Peştelui este singurul care aparţine municipalităţii, celelalte fiind în proprietatea Rafinăriei „Steaua Română”. Suprafaţa care va fi reabilitată are peste 8.000 mp, din care 4.000 mp reprezintă bazinele cu reziduuri petroliere.
Demisia scrisă a ajuns ieri la Ministerul Sănătăţii, care urmează să numească un nou director la Direcţia de Sănătate Publică Prahova. Cristian Vintilescu susţine că la baza demisiei stau atacurile din mass-media, el fiind acuzat de nenumărate ori că favorizează firma Mediurg (care aparţine familiei sale) pentru a obţine contracte cu diverse instituţii publice sau private.
Se poate spune că duminică, la Fântâna cu Cireşi, a avut loc adevăratul festival. Şi că a fost un succes datorat, în mare măsură, lui Ionuţ Dolănescu. Pentru că, să recunoaştem, cele câteva sute de câmpineni prezenţi pe Muscel au venit acolo special pentru a-l vedea şi asculta pe Ionuţ Dolănescu şi nu au fost dezamăgiţi. Ca un artist care se respectă, acesta a ajuns la Fântâna cu Cireşi cu aproape 45 de minute înainte de a urca pe scenă, a stat de vorbă cu admiratorii, s-a fotografiat cu toţi cei care au dorit, a acordat autografe, iar la ora 14.00 punct şi-a început recitalul.
Ghinion curat, sâmbătă, în prima zi a Festivalului folcloric „Hora prahoveană”, manifestare ajunsă la cea de-a 17-a ediţie. A plouat torenţial, a bătut vântul, temperaturile au scăzut, iar toată desfăşurarea de forţe de la Fântâna cu Cireşi s-a mutat pe scena Casei de Cultură „Geo Bogza”. Vorbim de artişti şi ansamblurile folclorice, deoarece comercianţii şi-au strâns marfa şi au plecat acasă, sperând ca măcar duminică să fie vreme mai bună.
Afirmaţia aparţine senatorului PSD George Severin, fost coleg de partid şi prieten vechi al primarului Horia Tiseanu. Vineri, într-o conferinţă de presă a USL, Severin l-a acuzat pe Tiseanu că acceptă în Câmpina tot mai mulţi romi din localităţile vecine. Şi asta, „în scopuri electorale”. Senatorul PSD susţine că a primit numeroase sesizări de la cetăţeni de pe Strada Cărămidari cu privire la problema romilor care vin în Câmpina şi se stabilesc ilegal aici, aşteptând, probabil, anul electoral 2012, când vor primi şi acte de identitate… 




















