Ne votăm parlamentarii în aceleaşi colegii uninominale

Categorie: Politica 28 februarie 2012

În Monitorul Oficial a fost publicată ieri Hotărâre 2/2012 a Autorităţii Electorale Permanente (AEP) privind actualizarea delimitării colegiilor uninominale pentru alegerile la Senat şi Camera Deputaţilor. O actualizare care… păstrează vechile colegii, aşa cum au fost ele delimitate la alegerile parlamentare din 2008. „Actualizarea curentă a colegiilor uninominale nu a avut în vedere modificarea limitelor acestora, ci numai includerea, acolo unde a fost cazul, a elementelor redenumite, a celor omise sau nou-înfiinţate”, este explicaţia Autorităţii Electorale Permanente.

Conducerea AEP a anunţat, printr-un comunicat de presă, că o redesenare a colegiilor nu mai este posibilă şi asta pentru că recensământul populaţiei s-a făcut prea târziu, iar rezultatele oficiale nu sunt gata nici acum. Conform legislaţiei în vigoare, redesenarea colegiilor este posibilă cu cel puţin 12 luni înaintea alegerilor parlamentare. Iar până la alegeri au mai rămas 9 luni – dacă vor avea loc în noiembrie 2012, respectiv 12 luni – dacă vor fi amânate până în martie 2013, aşa cum se aude.

Vă reamintim care sunt colegiile uninominale din Prahova:

Colegiul 1 Deputaţi: Azuga, Buşteni, Sinaia, Comarnic, Cornu, Breaza, Adunaţi, Talea

Colegiul 2 Deputaţi: Câmpina, Băneşti, Proviţa de Jos, Proviţa de Sus, Poiana Câmpina, Secăria, Valea Doftanei, Brebu, Şotrile

Colegiul 3 Deputaţi: Băicoi, Scorţeni, Cocorăştii Mislii, Telega, Floreşti, Măgureni, Filipeştii de Pădure

Colegiul 4 Deputaţi: Slănic, Plopeni, Păuleşti, Blejoi, Ariceştii Rahtivani, Dumbrăveşti, Vâlcaneşti, Cosminele, Vărbilau, Ştefeşti, Bertea, Aluniş

Colegiul 5 Deputaţi: Vălenii de Munte, Măneciu, Izvoarele, Drajna, Ceraşu, Poseşti, Starchiojd, Bătrâni, Gura Vitioarei, Teişani

Colegiul 6 Deputaţi: Boldeşti-Scăieni, Lipăneşti, Măgurele, Gornet, Bălţeşti, Predeal-Sărari, Păcureţi, Şoimari, Surani, Cărbuneşti, Ariceştii Zeletin, Podenii Noi, Apostolache, Chiojdeanca, Sângeru, Lapoş, Salcia

Colegiul 7 Deputaţi: Urlaţi, Berceni, Bucov, Plopu, Valea Călugarească, Dumbrava, Tomşani, Albeşti-Paleologu, Iordăcheanu, Gornet-Cricov, Tătaru

Colegiul 8 Deputaţi: Mizil, Ceptura, Gura Vadului, Călugăreni, Vadu Săpat, Jugureni, Fântânele, Ciorani, Colceag, Baba Ana, Fulga, Salciile, Boldeşti-Grădiştea, Drăgăneşti, Balta Doamnei, Gherghiţa, Olari, Râfov

Colegiul 9 Deputaţi: Filipeştii de Târg, Târgşoru Vechi, Bărcăneşti, Brazi, Puchenii Mari, Poienarii Burchii, Gorgota, Şirna, Măneşti, Cocorăştii Colţ, Tinosu

Colegiul 10 Deputaţi – Ploieşti

Colegiul 11 Deputaţi – Ploieşti

Colegiul 12 Deputaţi – Ploieşti

Colegiul 1 Senat: format din Colegiul 1, Colegiul 2 şi Colegiul 3 – Deputaţi

Colegiul 2 Senat: format din Colegiul 4 Deputaţi şi Colegiul 12 (Ploieşti) – Deputaţi

Colegiul 3 Senat: format din Colegiile 5,6 şi 7 – Deputaţi

Colegiul 4 Senat: format din Colegiile 8 şi 9 – Deputaţi

Colegiul 5 Senat: format din Colegiile 10 şi 11 – Deputaţi (din Ploieşti)

Comenteaza !


  • You Avatar
  • PUBLICITATE

    Medimfarm mica

    Nou

    Infinity Fashion

  • Comentarii recente

  • Categorii

  • Arhivă

  • Abonare la ştiri

    Introduceti adresa de email:


    RSS Feed
    ŞTIRI
    campinaph.ro
  • SPORT CÂMPINA

  • PUBLICITATE

    image description

    Servicii vidanjare

    Neptun

  • PUBLICITATE

    Reclama-centrale-2x-GIF