Politica

Lovitură de teatru la Băneşti. Soţia lui Petre Ion Costache este candidatul PDL pentru Primărie

Organizaţia Judeţeană Prahova a PDL a decis schimbarea candidatului la Primăria Băneşti. Asta în condiţiile în care, cu câteva zile înainte arestarea preventivă a primarului Petre Ion Costache, PDL îl anunţase oficial pe acesta drept candidat pentru un nou mandat. Ei bine, înlocuitorul lui Costache la… candidatură nu este Amelin Mihalache, actualul viceprimar, aşa cum se auzise în ultima vreme, ci Livia Ion Costache, soţia primarului arestat. Informaţia ne-a fost confirmată de mai mulţi membri PDL, unii mulţumiţi de decizie, alţii de-a dreptul indignaţi. Cei mulţumiţi spun că sondajele au dat-o favorită pe Livia Costache, iar cei nemulţumiţi susţin că a fost decizia „judeţului”. Livia Ion Costache este profesor de matematică la Colegiul Tehnic Forestier din Câmpina.

27 Comments

  1. Bogdan says:

    doar nu vorbiti serios!!!

  2. I Love Campina says:

    Sa fie sanatosi.

  3. elenas says:

    CREDETI CA BARBASU A FURAT PENTRU EL S-AU PENTRU FAMILIE.SI EA SI EL DOI BANDITI,CRED CA AM INEBUNIT CU TOTII,ERA MULT MAI BUN AMELIN MIHALACHE,ASA CA VOTATI CU ATENTIE SI EA ESTE O … CA SI EL.NU O IUBESTE NIMENI IN LICEU,ESTE O BARFITOARE SI O MALEFICA.INTREBATI DIRECTOAREA SI PROFESOARELE DE MATEMATICA SI PE CELE DE LA CATEDRA DE BIOLOGIE CHIMIE, SA VEDETI CE SURPRIZE VETI AVEA-ESTE O SCORPIE.

  4. maria says:

    „scumpa” mea elenas la liceul la care preda Livia Ion Costache ,director este un barbat si nu o femeie asa cum spui tu („INTREBATI DIRECTOAREA”)
    si de unde sti tu ca amandoi sunt niste banditi si ca ea este o scorpie ..i-ai cunoscut personal?

  5. gina says:

    E MAI REA CA EL!

  6. jonny says:

    elenas: de toata jena comentariul tau…..

  7. elenas says:

    E de toata jena ala pe care tu il aperi,esti penala ca si el?Ai impresia ca justitia a gresit?Din fericire pentru urbe, NU!Ma uimeste faptul ca toti, hai sa-i zicem retinutii(nu-i spun inca detinut)sunt victime ale justitiei.E PDL-ist,guvernul era pdl-ist asa ca nu am dubii are dreptate justitia din PRAHOVA.FELICITARI!!!
    Ai citit cartea doi barbati si o femeie?Ai cam Sovait,cu cititul.

  8. pepu says:

    daca nu stiti bine atunci va spun eu: La toate hotiile pe care le-a comis penalul, s-a consultat cu ea..De ce candideaza ea? Pentru ca din dosar a observat ca justitia nu stie totul.Vor avea o surpriza.Tocmai si-au pemis acum catevazile sa ma jigneasca..Voi da ochii cu amandoi la tribunal si voi spune judecatorului si procurorului cum s-a implicat curca asta de livia in afacerile murdare si cum a facut gasca la hotii cu penelul ei din sufragerie.Voi reveni cu stiri incredibile. Cu adevarat sunt satane.

  9. ileana says:

    Ce vi se pare anormal? Degeaba s-a luptat din rasputeri sa-l faca primar?Credeti ca fara ea acest individ ar fi ajuns vreodata primar in Banesti? Aceasta functie este scopul lor in viata. Si pana acum ea a fost implicata in dirijarea treburilor comunei. Asa ca stie exact ce are de facut, sustinerea de la PDL Prahova i-a fost transferata pentru continuitate. Doar Florin Anghel si Roberta Anastase stiu foarte bine rolul jucat de ea pana acum. Asa ca, haideti cu hotiile in continuare, familia e mare, necesitatile pe masura.

  10. ELIZA says:

    Aveti dreptate ,in spatele acestor doi malefici stau, FLORIN ANGHEL,ALIN MOLDOVEANU SI TELEGESCU DIN CAMPINA.”PEPU” ASTEPTAM DEZVALUIRILE DVS,CRED CA NU SUNT ACELEA CU TERENURILE SI EU SUNT IN PROCES CU BANDITUL ASTA.MULTUMESC JUSTITIEI CA INCEARCA SA FACA DREPTATE.S-A CREZUT NEMURITOR SI PE MOSIA LUI ….
    FELICITARI PENTRU CEI CARE IES LA RAMPA CU NOUTATI.

  11. ion-petre says:

    Acum este momentul ca locuitorii comunei URLETA sa nu se mai lase inselati de beneficiile aduse de primarul din Banesti si de familia acestuia. Dati-i o lectie acestei obraznice care crede, fara jena, ca poate continua „opera” barbatului ei. Aceasta INCORNORATA candideaza si din dorinta de a se razbuna pe cei care au indraznit sa-l „toarne” pe mult-iubitul sot, dar si pentru a manui suma imensa, aproape unica in tara, primita de la guvernul „rusinii”. Sa ramana la catedra, poate se remarca in vreun fel. Sau sa stea linistita acasa, sa se ocupe de procese, sa caute avocati, sa trimita pachete sotului ca, vai, va fi de durata!!!

  12. alina says:

    La primul mandat, ca sa fie siguri ca nu vor rata, sotia primarului penal s- a ocupat personal de campania electorala, ducandu-se din casa in casa pentru a-l prezenta si cersind voturi, avand in vedere ca ea era cea cunoscuta si nu el. Va face acelasi lucru si acum? Va avea acelasi tupeu si pentru ea? Eu o astept la mine la poarta. Probabil va recurge la orice pentru a nu scapa ciolanul din mana, ca doar pentru marire a facut toate compromisurile posibile (vezi PNG, din nou PNL, apoi alianta de nezdruncinat cu Anghel si cloaca PDL). Si daca la aceste alegeri candideaza sotia, la urmatoarele urmeaza fiica? Ca instruirea si-a inceput-o de mult, doar majoratul sa se implineasca.

  13. MARIN-A says:

    Si eu o astept la poarta ca sa o …..in ochi,imi amintesc cand a venit ultima data , se milogeau ca niste cersetori,defapt,asta sunt.Le-am vorbit oarecum frumos ca era si Amelin cu care sunt verisoara,dar de data aceasta nu-i mai iert.Poate Amelin ERA MULT MAI BUN,s-a cam bagat si el in lucruri care nu-l caracterizau inainte de a fi viceprimar,oricum eu nu-i mai votez pentru nimic in lume.Sunt penali si nu se astampara,mai mult incearca sa ne si prosteasca.Urleta,nu mai voteaza cu aceasta LIGIA,ESTE IDENTICA CU PENALUL.

  14. elvis arghir says:

    Eu sustin la Banesti si Urleta , Partidul Verde, singurul partid fara uscaturi .

  15. Fan USL says:

    Acest partid, Partidul Verde, va disparea ca roua cand apare soarele. E doar un partid facut ca sa mai iasa 2-3 consilieri locali.

  16. ianis says:

    hahahaha buna gluma sa candideze sotia,hmmm dar nu trebuie sa ne mire nimic ca doar sunt pdl-isti :))

  17. florin says:

    fara scrupule…in ce tara traim…Banesteni si Urleteni acum este timpul sa ne trezim…hai sa le aratam ca nu suntem sclavii familiei Costache si sa-i facem sa plece odata pentru totdeauna din comuna noastra.TOTUSI VOR RAMANE CA O PATA NEAGRA ASUPRA COMUNEI NOASTRE…

  18. Alexandru says:

    elenas esti o analfabeta. „CREDETI CA BARBASU A FURAT PENTRU EL S-AU PENTRU FAMILIE”. In acest context se scrie ” SAU ” nu „S-AU”. Chestia cu BARBASU… hai sa zicem ca e din viteza, mai scuipai un ” T’ ” si era bine.

  19. Alexandru says:

    Pentru anti–Ion-Petre : „pentru a manui suma imensa, aproape unica in tara, primita de la guvernul “rusinii” ” .

    Cu suma respectiva BANESTI-URLETA are trotuare mai frumoase ca in Campina, strazi asfaltate si apa curenta.

    Cu bani obtinuti de la „guvernul rusinii”
    Ce promiti tu?Din rahat vei face bici si o sa mai si pocneasca?
    Pastreaza-l pentru tine si vezi ca: „gura pacatosului adevar graieste”.Ai dreptate, BANESTI-URLETA a primit mult fata de restul tarii si sper sa primeasca in continuare. Daca nu de la guvern atunci prin finantare europeana,si tot o sa primeasca.Sunt oameni care stiu sa construiasca, au dovedit asta 8 ani si o vor face inca 8 ani.Vorbele tale nu pot schimba realitatea.Pot cel mult sa o murdareasca.Un pic; INSUFICIENT.

  20. Ex-CSM.M.N. says:

    Desi prietenii mei sunt USL-isti la Campina, eu voi vota PDL. Sincer, in Campina si Banesti s-a facut treaba. Se vede de la o posta chestia asta!

  21. DAN says:

    Draga Ex-CSM.M.N : Iti meriti soarta fratioare daca dupa tot ceea ce a iesit la iveala (a nu se citi tot ce a facut Costache!) te incapatanezi sa votezi tot cu el!
    Comuna s-a dezvoltat pentru ca PDL-istii, in timp ce erau la guvernare au pompat bani catre primariile unde aveau oameni si nu pentru ca omul ar fi un bun gospodar!

    http://ph-online.ro/actualitate/item/15684-pai-nu-era-nevinovat?-primarul-din-banesti-si-a-recunoscut-faptele-si-a-fost-trimis-in-instanta

  22. ghici says:

    Banii pe care i-a pradat acest parsiv sunt bani obtinuti din credite bancare de pe piata monetara cu dobanzi pe masura. Daca era un om care se gandea la binele oamenilor, sau care putea sa mai astepte ar fi intocmit dosare pentru finantare europeana, dar acesti bani sunt foarte bine monitorizati si nu pot fi bagati in buzunarele proprii. Asa ca cei care-I pupati unde nu e frumos, nu mai vorbiti ca nu obtineti voturi in continuare. Lumea a inceput sa citeasca si sa se intereseze despre hoti. Sa stiti ca nu mai avem niciun teren public care sa nu fie ipotecat la banci. Sa stiti ca se poate ca urmatorul primar sa stea cu chirie in cine stie ce spatiu pentra ca si primaria este ipotecata. Asa ca deschideti ochii mari…

  23. Alexandru says:

    ghici? Mintea ta e ipotecata, pescuiesti in ape tulburi. Mai lipseste sa spui ca dezvoltarea comunei a fost rea, ca era mai bine inainte.Era, dar pentru tine.Pentru cei multi nu era mai bine inainte, cand ati condus voi.Lasa tacerea sa vorbeasca.Faptele bune ale primarului contra latratului vostru de inainte de 2004 si de acum.1990-2004 ati fost zero pentru comuna Banesti. Si veti fi si de acum inainte. Nu sunteti nimic decat vorbe goale.Tu si cei ca tine care umbla cu ghicitul.

  24. altevesti says:

    Mi se pare ca au influenta si in Campina prin firma de administrare ELLI.
    Acolo n-au ajuns controalele?

  25. Dumitru says:

    40de miliarde de lei vechi este datoria pecare o are primaria la banci in momentul de fata. Raportat la ce s-a facut in comuna si la cati bani au intrat in visteria primariei (ajutoare de la guvern, bani de la consiliul judetean, credite cu nemiluita pe la banci) se poate observa ca guvernarea Costache a fost o mare TEAPA pentru banesteni si urleteni. S-a furat mai mult de jumatate din banii intrati in primarie! Lumea a inceput sa afle, sa se informeze, sa se trezeasca la realitate!

  26. Clanul Costache says:

    Culmea nesimtirii!!! Ma trezesc la poarta cu „doamna” Costache, care ma roaga politicos sa o sprijin sa continuie ce a inceput sotul ei. Adica ce, sa sprijin hotia si mafia pusa la cale de Costache impreuna cu Anghel?
    Au furat pana n-au mai putut iar acum vor sa duca mai departe maretul proiect. Cum bine zicea cineva, asta e o afacere de familie.
    Rusine Dinu Patriciu! Rusine Livia Costache!

  27. Alexandru says:

    Exista doua echipe care se confrunta in Banesti :
    unii care se vad deja continuand dezvoltarea comunei si
    altii care se vad deja dormind in primarie stand si discutand 4 ani despre „mostenirea dezastroasa”.
    Sper sa castige primii si sa mearga inainte. Ceilalti pot sa explice de ce NU se poate si din exteriorul primariei.

Leave A Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *