Electoral

Şapte candidaţi la Primăria Câmpina, opt partide, o alianţă politică şi un independent – în lupta pentru mandatele din CL

Candidati Primarie
1 mai a fost ultima zi în care formaţiunile politice, alianţele şi candidaţii independenţi s-au putut înscrie la Biroul Electoral pentru a participa la alegerile locale din 10 iunie. Spre deosebire de alţi ani electorali, de această dată n-a mai „plouat” cu partide, partiduleţe reactivate în prag de alegeri. Doar şapte candidaţi s-au înscris în cursa pentru Primăria Câmpina. La Consiliul Local avem un candidat independent (Cătălin Costel Abăluţă, ofiţer în rezervă, pensionar), opt partide (PDL, PER, PRM, PNG-CD, Partidul Verde, PP-DD, UNPR şi ACDR) şi o alianţă – USL (formată din PSD, PNL şi PC).

Iată cei şapte candidaţi la Primăria Câmpina, în ordinea în care s-au înscris la Biroul Electoral de Circumscripţie (ca să nu fie cu supărare sau… interpretare):
– Elvis Arghir (Partidul Verde)
– Virgil Guran (USL)
– Andrei Istrate (PRM)
– Liviu Corcodel (PNG-CD)
– Horia Tiseanu (PDL)
– Adrian Piţigoi (PP-DD)
– Ciprian Murariu (UNPR)

Ultima formaţiune care a depus la BEC lista pentru Consiliul Local (pe ultima sută de metri) este Alianţa Civică Democrată a Romilor. Nu are candidat la Primărie, iar pentru CL sunt înscrise trei persoane:
– Mariana Domnescu (învăţător)
– Marinela Foiţă (oficiant urban)
– Gavriş Lingurar (lăcătuş mecanic, pensionar)

43 Comments

 1. sorin says:

  Cel mai curat este Elvis Arghir de la PARTIDUL VERDE asa cum o spune si numele partidului. Este o alternativa la toata mizeria care se petrece in orasul nostru! Tiseanu si el pare ok dar partidul lui il trage in jos! de comunisti si de Psd nu mai vorbim.

 2. admin says:

  Precizăm încă o dată – nu publicăm acele comentarii care conţin injurii la adresa candidaţilor (indiferent de partid) sau la adresa familiilor acestora. Dacă vreţi să „taxaţi” vreunul dintre candidati, o puteţi face prin vot sau va puteţi adresa direct candidatului, băbăteşte, faţă în faţă. O să aveţi ocazia, mai ales că peste câteva zile începe campania electorală.

 3. anonim says:

  Eu votez Tiseanu.

 4. Diana says:

  domnule primar Tiseanu va rog din tot sufletul sa le dati o lectie la alegeri unora dintre cei care candideaza la primarie si nu-si vad deloc lungul nasului, gen Corcodel sau Murariu. si va mai rog sa-i dati o lectie sa n-o uite lui Virgil Guran, care se crede o rasa superioara si ne vorbeste de la inaltime, sa-i dati o lectie lui si USL ului, ca sa stie data viitoare ca au oameni buni gen Tiu, Dragomir ori Petrovici, dar merg pe mana unui perdant!

 5. Fan USL says:

  Eu votez Iliescu si Guran!

 6. Doar eu says:

  eu cu cine votez?

 7. Fan USL says:

  Cu cine vrei, insa sa stii ca partidul te vrea, sa te puna la munca, sa duci plasute si sacose!

 8. Fan USL says:

  Sincer, voiam sa votez Guran, insa dupa ce l-am vazut aseara alaturi de Dragomir la valea prahovei…ma voi reprofila.

 9. Celini says:

  mda,n-avem cu cine vota,multa vorba dar fapte deloc…

 10. Valentina says:

  Votati Guran si veti vedea ce va „prospera” orasul nostru!

 11. Robert says:

  Tiseanu pentru Campina:

  1. Bulevardul Culturii
  2. Pasajul suprateran de pe Calea Daciei (cea mai mare realizare arhitecturala din istoria orasului)
  3. Amenajarea Lacului Bisericii
  4. Kaufland + Lidl + galeriile arefente (locuri de munca + cresterea veniturilor orasului)
  5. Bazinul de inot
  + asfaltari, iluminat public etc.
  Care este ultimul primar care a facut atat de multe pentru Campina? …

  Guran si restul pentru Campina?
  NIMIC

 12. Doar eu says:

  hai hai sa nu exageram cu laudele pentru tiseanu.
  de facut treaba s-a facut insa nu tiseanu a facut-o ci in perioada tiseanu adica 8 ani in care s-a intrat intr-o uniune europeana care a permis accesarea unor fonduri ce au dus la realizarea acestor lucruri, primarii anteriori nu au avut megasansa asta totusi sa nu uitam si ca au facut credite bancare fara a ne intreba pe noi cetatenii nimic si totusi noi le platim.
  cat despre strand este o realizare facuta de dr. zaharia manuela si jenica tabacu dar cu care tiseanu se lauda…sa fim seriosi..de ce credeti ca se regaseste acolo? pentru ca atunci cand au alocat terenul nu ii dadeau sanse de realizare si l-au dat doar asa… sa fie. si uite ca s-a reusit si asta si au trebuit sa adapteze intrarile prin „tiganie”
  kaufland????????? au cerut 200 000 euro pentru a putea veni sa investeasca in oras…cica s-a numit donatie…dar a fost fortata si chestia asta
  bulevardul culturii si lacul bisericii sunt proiecte pentru care dragomir viceprimarul s-a batut si s-a certat. imi pare atat de rau ca sedintele de consiliu nu se mai dau la televizor. am fi putut vedea cum stau cu adevarat multe lucruri.
  la momentul actual nu stiu cu cine sa votez…tiseanu nu ca se lauda cu munca altora, pitigoi mi se pare atat de neexperimentat, guran ma enerveaza ca se lauda ca va crea locuri de munca(se leaga de buba romanului) cand el stie foarte bine ca problema somajului e la nivel international…nu rezolva italia spania si rezolva guran..ahahaha…..arghir…mai bine isi alege sa fie primar la biserica lui..acolo poate predica in voie despre..verde! iar restul nu ii cunosc….CU CINE VOTEZ?

 13. NICU MANAILA says:

  Cum sa fie votat dl Ciprian Muraraiu de la UNPR cand are ca ,,director de campanie” un escroc si-un … ca Baluțescu???Chiar au ajuns sa nu mai aiba nici un pic de jena?Ce stiti dv,dle Murariu,despre acest Baluțescu???I-ati citit CV-UL????

 14. Fan USL says:

  Hm. Posibil sa ai dreptate Robert, dar Guran da cadourile cele mai mari acum in campanie!

 15. ianis says:

  Ce Lidl se mai construieste in Campina?Cu toate astea nu aveam un cinematograf modern,nu avem un mall,nu avem un McDonald’s,nu avem o fantana arteziana( cea de la lac n-o putem numi fantana arteziana),nu avem un stadion de fotbal cat de cat pt un municipiu,o singura piata deci concurenta nu exista si foarte multe altele,pt aceste lucruri trebuie sa ne deplasam in Ploiesti si e pacat ca banii sa nu fie cheltuiti in acest oras.Spun si imi mentin pararea ca acest oras a stat in loc de foarte multi ani,alte municpii sau chiar orase cu un potential mult mai slab ca si campina sunt cu mult inaintea noastra.Robert ceea ce ai spus mau mult nu sunt realizarile lui Tiseanu si sunt ale intregului CL si multe din aceste proiecte NU sunt ale lui Tiseanu sau ale PDL-stilor.ORASUL IN ULTIMII 10 ANI NU A AVANSAT DELOCCC

 16. gore says:

  In atatea ani nu s-a luat in cosiderare sa se faca un parc in care sa existe mese de tenis,mese de sah

 17. marius says:

  pentru Robert:ai uitat esentialul-toate acestea s-au facut intr-o perioada in care criza a afectat si orasul nostru;administratia Tiseanu a putut sa realizeze toate acestea pentru ca a fost sustinut de o majoritate in Consiliul Local , care a aprobat toate aceste proiecte si nu a mai fost nevoit sa consume timp si energie negociind cu PSD votarea proiectelor;din acelasi motiv nu a mai fost nevoit sa recurga la niste compromisuri pentru a-i fi votate proiectele bune pentru Campina, asa cum s-a intamplat in mandatul 2004-2008.

 18. Horia Tiseanu says:

  Este normal ca fiecare sa aiba o optiune politica. Exista insa moduri diferite de prezentare in campanie: eu ma prezint cu ceea ce am realizat, ceilalti cu promisiuni.
  Multumesc celor care apreciaza realizarile mele si promit sa nu-i dezamagesc.

 19. doru says:

  Daaaa Superman sigur ca da! Le-a facut singur pe toate si te pomenesti ca a scos si bani din buzunarul lui. esti simpatic. Stai cuminte ca lumea stie cine a profitat de pe urma lucrarilor. Pune in balanta ce ai zis cu:
  tiseanu PDL
  Basescu somaj,
  impozite crescute, taxe la gunoi si apa marite,
  pensiile diminuate
  oameni plecati sa munceasca afara -de nevoie
  taxe auto ca nicaieri
  justitie care lasa de dorit
  si multe altele……

 20. Razvan Pavel says:

  Tot Tiseanu iese.Intr-adevar a facut destul de multe pentru Campina cu toate ca multi nu vor sa vada…

 21. Schimareeee says:

  Votez PV

  Elvis,Negoita impreuna pentru Campina.

 22. Doar eu says:

  ahahah Superman tiseanu…super! Dl Tiseanu ceilalti se prezinta cu promisiuni? cand au fost ei primari timp de 8 ani de zile sa se „laude” si ei cu realizarile altora? negati neimplicarea dumneavostra in strandul acoperit? in realizarea bulevardului?sau a lacului?

 23. I Vote Tiseanu says:

  Tiseanu chiar a facut treaba. Da, nu a facut din banii lui astea, e logic, dar el a propus sa se faca totul, el a alergat la bucuresti sa aiba acces la fonduri europene. A promis ca face treaba si s-a tinut de promisiune. Eu il voi vota sigur.

 24. Nea Nelu Comunistu says:

  Cum baieti sa nu votati USL? A venit Ponta premier acum si o sa curga lapte si miere pe strazi! 100% Fara gluma! Daca votati Guran, o sa curga Apa Talea pe strada:)

 25. sica says:

  Pentru tiseanu: multumesti celor care apreciaza realizarile tale?
  Aoleuuuu, jura te ca ai tu personal realizari si scrie pe ele Tiseanu. Ai facut tu singur ceva sau cu banii tai? Colegii au fost buni doar la vot si la munca si tu doar culegi laurii? Asta e grav, imi pare rau dar m-ai dezamagit. NU mai pot sa te votez.

 26. Ciprian Murariu says:

  Este o cursa grea pentru Primaria Campina, in special cand candidezi impotriva unor oameni pe care ii respecti iar pe unii chiar ii consideri prieteni sau amici. Este greu ca concurezi cu un primar care a demonstrat in mandat ca poate avea realizari si poate cere votul de incredere, dar si impotriva unui candidat al USL remarcabil ca personalitate politica si sociala. Sper ca politica sa nu dezumanizeze si mai cred in sansa pe care bunul simt si respectul pentru cetatean mi-o ofera.

 27. misu says:

  Votez Tiseanu si consilierii PDL se vede destul de bine ce s-a realizat in Câmpina in ultimii șapte ani.

 28. Votez Tiseanu. Tu? says:

  De acord cu „misu”. Lasand la o parte partidul din care fac parte si lasand la o parte toate partidele politice pana la urma, Tiseanu impreuna cu echipa lui s-au zbatat si au realizat ceva in Campinica noastra.

 29. Acidutzul says:

  Pentru Eldoar:Ia verifica tu cine a mintit poporu cu televizoru(cu sacosa cu cartofi care uite-o ca e si cand colo nu e),da o fuga la periferie(Turnatorie,Voila)si vei vedea cine incepe campania inaintea startului oficial

 30. Doar eu says:

  acidutzul cu mine vorbesti? daca da de unde reiese ca tin cu cei care ti-au dat pomana?

 31. ionel says:

  Subscriu Ianis si Doru.
  Vreau sa mai adaug ca Tiseanu a fost ajutat cu fonduri de guvern si PDL a avut drumul batatorit, sa vedem acum cu noul guvern de alta culoare politica mai poate sa realizeze ceva?
  In 8 ani de zile ce a realizat Tiseanu mi se pare cam putin ……
  Nu uitati ca s-a dat de lucru firmelor „prietene” cu buna stiinta.
  Campina a ajuns un oras MORT fara industrie, fiind impartit intre baronii locali (…..) care vor sa stapaneasca tot si nu permit noi investitii in oras ca le strica afacerile lor.
  Si nu in ultimul rand NU UITATI ca Tiseanu se fuduleste cu realizarile lui dar care au fost facute si cu banii nostri marind impozitele locale cu 20% intr-o perioada de criza Nu l-a interesat de campineni ca nu aveau bani servici a marit impozitul nepermis de mult ca sa aibe bani in varful pixului sa-i cheltuie in stanga si in dreapta cu firmele acolite.
  Pe Tiseanu il intereseaza problemele urbei? Nuuu ….. poate sa-mi dea un raspuns de ce biletul Centru-Gara este 2,5ron nepermis de scump pentru distanta parcursa In alte orase Ploiesti, Bucuresti biletul este muuuult mai ieftin si distantele parcurse mult mai mici. Stiu ca primaria subventioneaza transportul si nu-l intereseaza si acest aspect al urbei? De ce exista o singura firma care face acest transport de ani de zile? La licitatie nu au mai venit si altele cu preturi mult mai mici?
  Astept o solutie de la candidatii la Primarie si nu numai

 32. Votez Tiseanu. Tu? says:

  Logic daca distanta parcursa e mai mica, pretul e mai mic, nu?:)
  Sunt vreo 3 firme din ce stiu eu, Cord(PDL), Ave Diana(PNL) si Eliro(PSD), pe langa alte vreo 2 mici.

 33. Violeta says:

  mai intreb odata /am intrebat si la alta postare dar nu mi-a raspuns nimeni/ de ce nu avem candidat PSD?adica PNL sta mai bine la Campina decat PSD ca sa-si desemneze ei candidatul?

 34. ionel says:

  Pentru Votez Tiseanu Tu?
  ERONAT!!!!!!!!!!!!!!
  Pe traseul Gara -Campina-Banesti exista o singura firma care face transport in comun firma ELIRO nu ma intereseaza a cui este firma si ce culoare politica are, ma intereseaza pretul biletului care este nesimtit de scump 2,5ron pentru distanta parcursa din Campina -Gara de max. 5km
  Pretul este similar cu cel de la taxi pentru 4 persoane. Calculati………..
  Credeti ca este corect? In decursul ultimilor 3 ani, in plina criza, au tot marit pretul si nimeni nu a zis nimic inclusiv primaria care avizeaza traseele.

 35. Ady says:

  Ionel draga, daca ai mai citi din cind in cind stirile sau te-ai interesa pe unde trebuie ai afla ca traseul Gara-Centru-Banesti este traseu judetean si este avizat de consiliul judetean. Firma Eliro a cistigat licitatia pentru acest traseu, LICITATIE ORGANIZATA DE CONSILIUL JUDETEAN! Primaria si consiliul local Campina nu au nici o treaba cu traseul judetean, asa ca intreaba la Ploiesti cum e posibil sa fie asa scump biletul, lucru cu care sint de acord.

 36. Votez Tiseanu. Tu? says:

  E normal sa maresti pretul din multe motive dar il scriu pe cel mai evident: au crescut preturile la carburant, foarte mult. Trebuie sa ii multumim lui Nastase si indirect lui Guran(doar e USL-ist „curat”) pentru treaba asta.

 37. BGS Alex says:

  La judet (Cj) primesti licenta,parteneriat cu Rar,CL voteaza deci din reflex fara cap se pare.Din actuala echipa Nistor si Dula(pdl),Arghir si Gheorghe Tudor au dat dovada de ratiune si de idei.Restul au votat cu dedicatie dupa cum le suna melodia la celular.Auzeam prin urbe ca se intoarce anumiti oameni gen Chiriacopol.
  PS:PNDC nu are candidat la primarie?ciudat si cu PER care sunt tot ecologisti(puteau face front comun cu verzii).Votez Arghir

 38. acidutzul says:

  eliro este firma unuia Mateescu care este candidat la PER pe lista de consilieri, o sa vedeti ca ajuta si echipa unirea ( dar pe bani) banii publici dati de consiliul local, dati de tiseanu. oricum sunt putin fata de ce a primit Jenica la muzeu, Cu banii cheltuiti de jenica la muzeu mai faceam un Kaufland in Campina. Sa ma contrazica cineva ca jenica nu a primit miliarde si anul asta si ca de obicei o sa justifice cu facturi niste cheltuieli…umflate.

 39. un om modest says:

  Cu firma eliro s-au carat oamenii in excursii deasta sunt acum favorizati, au marit pretul cu mult peste cresterea pretului la motorina, au redus si numarul masinilor. DE CE NU SE RESPECTA CE SA LICITAT? CAIETUL DE SARCINI? SA PLATEASCA COMISIA DIN PRIMARIE CARE NU VERIFICA
  SAU SE FACE CA VERIFICA.

 40. amelia says:

  „SE INTOARCE ANUMITI OAMENI”zici?Greu cu limba romana,in schimb la politica toti ne pricepem, ca pe vremea lui Ceasca ,cand faceam TOTUL!!!!

 41. campinean batran says:

  La consilierii votez PV pentru Negoita. Este un Campinean 100% si sunt sigur ca pentru Campina in plan sportiv-social,poate realiza multe.Campina era un oras plin de viata si sport……,dar din pacate cei care au fost la primaria Campinei nu au facut nimic pana acum.Pentu asta votez Negoita(PV) la consiliul local.

  Hai Petrolul.

 42. elena says:

  votam un independent .Acesta va tine in echilibru parerile din consiliu.

 43. elena says:

  Abaluta Catalin este un om corect,onest,un bun organizator,cu frica de Dumnezeu care,nu-si va permite sa-si insele semenii.Nu doreste decat sa faca ceva bun pentru campineni ,mai ales sa reduca coruptia

Leave A Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *