Electoral

În Prahova, USL are 59 de primari, PDL – 41, PP-DD – 2, iar PER şi PV – câte unul

Toate cele 104 localităţi din Prahova şi-au ales primarii fără probleme majore, fără să se înregistreze balotaj pentru a fi nevoie de al doilea tur de scrutin. Cu excepţia comunei Baba Ana, unde diferenţa dintre primii doi clasaţi a fost de un vot, şi a municipiului Ploieşti, unde candidatul PDL a contestat rezultatul şi a cerut renumărarea voturilor, însă BEJ a respins solicitarea, în toate celelalte localităţi nu au apărut complicaţii.
Iată care sunt primarii câştigători şi vi-i prezentăm pe fiecare localitate în parte din colegiile de deputaţi. Începem cu Colegiul 2 pentru simplul motiv că aici se află Câmpina şi localităţile vecine.

Colegiul 2
– Câmpina – Horia Tiseanu (PDL)*
– Băneşti – Gheorghe Stoica (USL)
– Brebu – Adrian Ungureanu (USL)
– Poiana Câmpina – Alin Moldoveanu (PDL)
– Proviţa de Jos – Mihai Dumitrescu (PDL)*
– Proviţa de Sus – Elena Cosmoiu (PDL)*
– Secăria – Iulian Popa (PDL)*
– Şotrile – Bogdan Davidescu (USL)*
– Valea Doftanei – Ion Manea (PDL)
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 1
– Azuga – Constantin Samson (PV)
– Buşteni – Emanoil Savin (PDL)*
– Sinaia – Vlad Oprea (USL)*
– Comarnic – Dorian Botoacă (PDL)*
– Adunaţi – Octavian Negotei (USL)*
– Breaza – Răzvan Bălăşescu (USL)
– Talea – Cristian Neagoe (USL)
– Cornu – Cornel Nanu (USL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 3
– Băicoi – Ciprian Stătescu (PDL)*
– Cocorăştii Mislii – Daniel Alexandru (PDL)*
– Filipeştii de Pădure – Costel Morărescu (PDL)*
– Floreşti – Eugen David (USL)*
– Măgureni – Gheorghe Iarca (USL)*
– Scorţeni – Mihai Neacşu (PDL)*
– Telega – Ilie Gheorghe (USL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 4
– Plopeni – Dragoş Niţă (PDL)*
– Slănic – Daneluş Costea (USL)*
– Aluniş – Iulian Bâgiu (USL)*
– Ariceştii Rahtivani – Alexandru Cristea (USL)*
– Bertea – Ion Petcu (USL)*
– Blejoi – Adrian Dumitru (USL)*
– Cosminele – Corneliu Anton (PDL)
– Dumbrăveşti – Valentin State (USL)*
– Păuleşti – Ion Drăguşin (USL)*
– Ştefeşti – Vasile Tăbăraş (USL)*
– Vărbilău – Ion Ioniţă (USL)*
– Vâlcăneşti – Adrian Manole (PDL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 5
– Vălenii de Munte – Florin Constantin (USL)
– Bătrâni – Gheorghe Necula (PDL)*
– Ceraşu – Dumitru Duca (USL)*
– Drajna – Violeta Gonţea (PDL)
– Gura Vitioarei – Gheorghe Trifon (USL)*
– Izvoarele – Margareta Dinulescu (USL)*
– Măneciu – Vasile Cordoş (USL)
– Poseşti – Valentin Spătărelul (USL)
– Starchiojd – Ahmed Gârbea (PDL)*
– Teişani – Gheorghe Stanciu (USL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 6
– Boldeşti Scăeni – Constantin Bucuroiu (USL)*
– Apostolache – Mihail Bratu (PDL)*
– Ariceştii Zeletin – Florin Rusu (USL)*
– Bălţeşti – Ion Radu (USL)*
– Cărbuneşti – Petre Stan (PDL)*
– Chiojdeanca – Gheorghe Baba Iana (USL)
– Gornet – Nicolae Negoiţescu (USL)
– Lapoş – Dumitru Ţârlea (PDL)
– Lipăneşti – Robert Nica (PDL)*
– Măgurele – Vasilică Diaconu (PDL)
– Păcureţi – Grigore Andreescu (PDL)*
– Podenii Noi – Mihai Alionte (USL)
– Predeal Sărari – Eugen Toader (USL)
– Salcia – Dan Boştină (USL)*
– Sângeru – Radu Gheorghe (PDL)
– Surani – Lucian Bucur (USL)
– Şoimari – Constantin Dragomir (PDL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 7
– Urlaţi – Marian Machiţescu (USL)*
– Albeşti Paleologu – Nicolae Popescu (USL)*
– Berceni – Constantin Bucur (USL)*
– Bucov – Ion Savu (USL)*
– Dumbrava – Nicolae Bunea (USL)*
– Gornet Cricov – Ion Călin (PER)
– Iordăcheanu – Ion Poiană (USL)
– Plopu – Adrian Bălănescu (PDL)
– Tătaru – Iuliana Mareş (PDL)
– Tomşani – Florin Pelin (PP-DD)
– Valea Călugărească – Vasilică Neacşu (USL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 8
– Mizil – Emil Proşcan (USL)*
– Baba Ana – Ion Dragu (PDL)
– Balta Doamnei – Vasile Dascălu (USL)*
– Boldeşti Grădiştea – Niculae Enescu (PDL)*
– Călugăreni – Ileana Cârlan (USL)*
– Ceptura – Gheorghe Pană (PDL)*
– Ciorani – Marin Voicu (USL)*
– Colceag – Gabriel Papainog (PDL)*
– Drăgăneşti – Ion Dumitrache (PDL)*
– Fântânele – Dumitru Mateiu (USL)*
– Fulga – Constantin Badea (USL)*
– Gherghiţa – Constantin Ciolacu (USL)*
– Gura Vadului – Constantin Lungu (USL)*
– Jugureni – Constantin Marcoceanu (USL)*
– Olari – Milică Voinescu (USL)*
– Râfov – Paul Costin Cazanciuc (USL)
– Sălciile – Nistor Stan (PDL)*
– Vadu Săpat – Vasile Zamfirescu (PDL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Colegiul 9
– Ploieşti – Iulian Bădescu (USL)
– Bărcăneşti – Gheorghe Dima (USL)*
– Brazi – Leonaş Radu (USL)
– Cocorăştii Colţ – Doru Bardaş (PDL)*
– Filipeştii de Târg – Aurelian Manole (PDL)*
– Gorgota – Ionuţ Dumitru (PDL)
– Măneşti – Constantin Niţoi (PDL)
– Poienarii Burchii – Aurel Nedelcu (USL)
– Puchenii Mari – Constantin Sorin (USL)
– Şirna – Valerică Sandu (PP-DD)
– Târgşoru Vechi – Nicolae Drăgan (PDL)*
– Tinosu – Iulian Andrei (PDL)*
(*primari care au obţinut un nou mandat)

Ar mai trebui precizat faptul că, la nivelul judeţului, USL are 676 consilieri locali, PDL – 486 consilieri, PP-DD – 143 consilieri, UNPR – 40, PRM – 14, Partidul Verde – 13, PER – 12, PNG-CD – 8, PNDC – 4, PPPS – 3, PNTCD – 2, iar 8 consilieri sunt independenţi.

Leave A Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *