PD-L Câmpina împarte… recolta de cartofi • 08.31.10
Cel puţin, aceasta este informaţia pe care ne-au furnizat-o mai mulţi cetăţeni care locuiesc în cartierul Voila şi pe Strada Milcovului. Oamenii spun că mai multe familii au primit gratuit, de la reprezentanţii PD-L, câte 20 kg de cartofi. Acţiunea este organizată ireproşabil, iar cartofii sunt… de calitate. Nu ştim dacă sunt sau nu din recolta proprie a principalului partid de guvernare. Conducerea PD-L Câmpina neagă informaţia, însă surse din partid spun că distribuirea cartofilor se desfăşoară prin intermediul oamenilor lui Florin Anghel. În cazul în care aveţi informaţii suplimentare, fotografii sau înregistrări video de la împărţirea cartofilor de către PD-L, le puteţi trimite pe adresa noastră de mail campinaph@gmail.com.
Problema maşinilor care aparţin unor firme şi care sunt lăsate pe trotuare sau în parcările blocurilor nu este deloc nouă pe plan local. Există şi o hotărâre a Consiliului Local Câmpina care prevede sancţiuni clare în astfel de cazuri. Cu toate acestea, nimeni nu ia nici o măsura pentru ca trotuarul să fie redat pietonilor, iar parcările interioare – locatarilor. Subiectul a fost redeschis la ultima şedinţă a Consiliului Local, prilej cu care am aflat că ADPP a emis mai multe sancţiuni, însă Poliţia Comunitară refuză să le pună în practică.
Fost dispecer şi apoi director adjunct al Poliţiei Comunitare, Octavian Tudose a devenit acum şeful Biroului de Protecţie Civilă din cadrul Primăriei Câmpina. El a câştigat concursul organizat zilele trecute de municipalitate şi va gestiona situaţiile de urgenţă care apar la nivelul localităţii şi care depind de administraţia locală. Tudose va ocupa, astfel, locul lăsat vacant de Nicuşor Pohrib, acesta renunţând la serviciu în favoarea pensiei. Octavian Tudose nu are de ce să regrete postul deţinut la Poliţie Comunitară, mai ales că primea salariu de… agent, nefiind plătit pentru funcţia de conducere pe care o avea.
Ştim deja că lucrările la modernizarea Căii Dacia au fost blocate. Proiectul de suflet al primarului Horia Tiseanu are unele probleme şi sunt şanse foarte mari să se rezileze contractul cu Cast Băneşti şi să se organizeze o nouă licitaţie. Adevăratele motive pentru care s-a ajuns aici nu le cunosc decât cei direct implicaţi. Public, s-a vorbit mai întâi despre dorinţa societăţii Cast de a schimba soluţia tehnică a proiectului. Apoi, despre neconcordanţele dintre Ministerul Finanţelor şi cel al Dezvoltării Regionale, având în vedere că este vorba despre un proiect european. Acum, primarul Horia Tiseanu vorbeşte despre o… buturugă mică – sistemul de iluminat al bretelelor.
Terenul în cauză este situat pe Strada Sălaj şi el a fost atribuit în folosinţă gratuită Clubului Sportiv Municipal Câmpina pe o perioadă de 10 ani. După cum a declarat recent preşedintele clubului, Virgil Guran, se intenţionează realizarea unei baze sportive care să includă un teren de fotbal cu tribună şi cu toate anexele necesare. Consilierii câmpineni au aprobat proiectul, dar nu înainte de a comenta câte ceva pe tema terenurilor din Câmpina. Istoria va reţine, însă, doar votul, nu şi comentariile.
La începutul acestui an, Primăria Câmpina a câştigat procesul intentat de societatea Apasco Măneciu, cea care a administrat Rampa Ecologică de la Băneşti. Asta nu înseamnă că subiectul s-a închis. Apasco a înaintat recurs la sentinţa primei instanţe, deci se merge mai departe… Administraţia câmpineană este reprezentată, ca şi în alte procese, de avocatul Constantin Pănoiu. Iar pentru recurs, Pănoiu a cerut împuternicire din partea Consiliului Local, dar şi un onorariu de 30.000 lei. Sumă care i-a blocat chiar şi pe consilierii câmpineni.
La ultima şedinţă a Consiliului Local, consilierul Enache Dragomir a deschis un subiect despre care, în general, nu se prea vorbeşte… în plen. Cel al problemelor create de o societate privată. De această dată este vorba despre Amana Inn, acolo unde există şi un ştrand, dar unde s-au amenajat şi mai multe spaţii pentru nunţi şi botezuri, “iar locuitorii de pe Strada Ion Câmpineanu se trezesc cu curţile şi trotuarele blocate de maşini, fie ale celor care vin la ştrand, fie ale celor care vin la petreceri”, după cum a afirmat Enache Dragomir.
La licitaţia organizată de administraţia locală pentru vânzarea fostei centrale termice nr. 5, de pe Strada Orizontului, s-au prezentat trei firme. Care nu s-au jucat, cel puţin două dintre ele. S-au parcurs nu mai puţin de 15 paşi de licitaţie, preţul ajungând la peste 370.000 lei fără TVA. Asta în condiţiile în care preţul de pornire a licitaţiei fusese stabilit la 148.608 lei. A câştigat firma SC Mes Amis Pub SRL şi va fi interesant de urmărit ce se va întâmpla cu acest spaţiu pentru care o societate este dispusă să dea atâţia bani. Centrala respectivă, dezafectată acum, are 158 mp – construcţia şi 232,34 mp – terenul aferent.
Faimosul tren Orient Express ajunge luni în Gara Regală din Sinaia, în lunga şi frumoasa sa călătorie anuală prin Europa, pe ruta Paris-Istanbul, respectiv Istanbul-Veneţia. Anul acesta, trenul are aproximativ 100 de călători din întreaga lume, în cele 16 vagoane super-luxoase. După cum reiese din programul făcut public de Primăria Sinaia, trenul Orient Express ajunge în staţiunea montană la ora 8.50. Va avea loc o festivitate de primire, la care va fi prezent şi primarul Vlad Oprea, apoi călătorii vor vizita Muzeul Naţional Peleş şi Mănăstirea Sinaia.
Cabinetul va funcţiona în sediul PSD Câmpina şi va fi deschis oficial sâmbăta viitoare. Zilele acestea, se lucrează intens la amenajarea spaţiului. La inaugurare, pe lângă Daciana Sârbu, va fi prezent şi soţul acesteia, preşedintele PSD Victor Ponta şi, probabil, alte persoane din conducerea centrală şi judeţeană a partidului. Daciana Sârbu este cel de-al doilea europarlamentar care va avea cabinet în Prahova, după cel deschis de Rovana Plumb, în octombrie 2009, la Ploieşti. De altfel, Daciana Sârbu mai are un cabinet în teritoriu, la Sibiu.



















